Wydawnictwo i publikacje

Snuje się mgła Magdalena Rochacka

Snuje się mgła

Magdalena Rochacka

Fragment:

„Losy Ajdy są hołdem złożonym wszystkim nieszczęśliwym kobietom, których życiem handlowano od czasów głuchego średniowiecza do końca XVIII wieku (XIX wiek przyniósł w tym zakresie pewne złagodzenie obyczajów). W tamtych czasach kobiety przekazywano kolejnym mężom jak towar z uwagi na majątek, większy lub mniejszy, który reprezentowały.
Ukoronowaniem tego cierpienia jest Czarna Halszka, dziedziczka największej fortuny magnackiej w szesnastowiecznej Polsce. Córka despotycznej matki Beaty Łaskiej, chowana bez ojca, przechodziła jak marionetka z rąk do rąk, każdy bowiem miał chrapkę na ten ogromny majątek. I nawet nie można powiedzieć, że odbywało się to bez jej zgody. W cieniu swej bezwzględnej matki zawsze była jej posłuszna.”

Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów Jolanta Nitkowska-Węglarz

Zaczarowana chusta
Ojca Wiatrów

Jolanta NItkowska-Węglarz

Z wielką przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się najnowsza książka Jolanty Nitkowskiej-Węglarz „Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów. Baśnie wędrujące wokół Bałtyku”. Jest to praca wyjątkowa. Powstała dzięki wielu życzliwym ludziom, którzy przekazali darowiznę na druk. Lista darczyńców jest długa – wszyscy zostali wymienieni w książce – jako wieczny ślad wspólnej, międzypokoleniowej inicjatywy. Przepiękne ilustracje natomiast są dziełem 60. uczniów Liceum Plastycznego im. S.I. Witkiewicza w Słupsku.

Ilustracje zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli: Marii Karpińskiej i Julity Rzeppki.

biblioteka.slupsk.pl

Koło Wędkarskie Słupia 25 lat

Historia ciekawa, przedstawiająca czasy powstania koła jak i obecne.
A rozpoczęło się to jesienią w 1992, gdzie koleżanki i koledzy z biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego podjęli akces utworzenia koła wędkarskiego skupiającego pracowników i ich rodziny. Mięliśmy nadzieje na kameralne koło, które będzie składało się tylko ze znajomych i przyjaciół.
Późniejsze lata zweryfikowały nasze plany. Po kilku latach byliśmy jednym z większych kół w dawnym województwie słupskim. Szybko osiągaliśmy znaczące sukcesy w zawodach wędkarskich i działalności statutowej.

Mirosław Chamier Gliszczyński

Koło wędkarskie Słupia 25 lat Polski Związek Wędkarski

KROPLE

Magdalena Rochacka

„Krople” to opowieści o ludziach ubrane w obyczajowe szaty. W każdej, choć z pozoru wyglądającej na opowieść przygodową, chodzi o ukazanie ludzkich emocji, tęsknot, pragnień, uwikłania w układy międzyludzkie. To opowiadania o gorzkich konsekwencjach naszych wyborów, o skutkach naszego kamiennego uporu, o tym jak adwersarze naszych czynów sobie z tym radzą. W „Kroplach” są opowieści krótkie, które niczym muśnięcie pędzlem sygnalizują dramat – np. w opowiadaniu „Pies” lub nasz zbytni pośpiech w życiu – w opowiadaniu „Kamień”. Pojawiają się też pytania, na które część z nas już szuka odpowiedzi. Autorka szuka odpowiedzi na pytania: jakie będzie nasze człowieczeństwo w odległej przyszłości, jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić za zmiany, o których dziś tylko marzymy i czy warto tych zmian dokonywać. 

biblioteka.slupsk.pl

Zaklęci w ornament Aranki

Teresa Fejfer

Fragment tomiki:

„Okryj nas szczelnie peleryną,
czas traci właśnie nieskończoność –
powietrze duszne od motyli,
nie patrzysz w oczy mówiąc – „żono”.

W połach czarnego płaszcza – groza!
Nie zdołasz schować nenufarów…
Bezzębny jaszczur stąpa boso,
dojrzewa głodem w ślepiach gadów.

Noc szmaragdowo-turkusowa,
mienią się węże złotą łuską,
baśniowym skrzydłem muska owad,
odbiera przestrzeń czarnym krukom.

Powietrze duszne jak przed burzą,
łzą purpurową płatek krwawi –
skowyt przybliża trwogę szczurzą,
chwila się wije kształtem gadzin.

Zanim zakrzepnie krwawą grudą,
spłynie po włosach siwym dymem,
żeby czerwonym osiąść kurzem,
niech w ornamencie kształt zastygnie.”